Themes - Neve - en to tr translation catalogue (439 entries)

en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

en: %1$s | Powered by %2$s
tr: %1$s | %2$s ile güçlendirilmiştir

en: %s Builder:
tr: %s oluşturucu:

en: %s Comment | %s Comments
tr[0]: %s yorum
tr[1]: %s yorum

en: %s Options
tr: %s Seçenekleri

en: %s Settings
tr: %s ayarları

en: %s is now installed and ready to use. We've assembled some links to get you started.
tr: %s artık kuruldu ve kullanıma hazır. Başlamanız için bazı bağlantılar oluşturduk.

en: %s license
tr: %s lisansı

en: %s now comes with a sites library with various designs to pick from. Visit our collection of demos that are constantly being added.
tr: %s değişik tasarımlardan birini seçebileceğiniz bir site kütüphanesi ile beraber gelir. Sürekli yenileri eklenen örnek koleksiyonumuzu ziyaret edin.

en: (opens in a new tab)
tr: (yeni sekmede açılır)

en: API connectivity
tr: API bağlanılabilirliği

en: API for %s is reachable on your site.
tr: Sitenizde %s için API erişilebilir.

en: API for %s is reachable.
tr: %s için API erişilebilir.

en: Active Item Color
tr: Etkin öğe rengi

en: Add item
tr: Ürün ekle

en: Add items by clicking the ones below.
tr: Aşağıdakileri tıklayarak öğeleri ekleyin.

en: Adjust default color scheme based on the user device preferences. %1$sLearn More%2$s.
tr: Varsayılan renk düzenini kullanıcı cihaz tercihlerine göre ayarla. %1$sDaha fazla bilgi%2$s.

en: Alignment
tr: Hizalama

en: All
tr: Tümü

en: All items are already selected.
tr: Tüm öğeler zaten seçili.

en: Alternating layout
tr: Alternatif yerleşim

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Appearance %1$s Customize %2$s Footer %3$s
tr: Görünüm %1$s Özelleştir %2$s Alt bilgi %3$s

en: Arbitrary HTML code. It supports also shortcodes.
tr: Keyfi HTML kodu. Ayrıca kısa kodları da destekler.

en: Archive
tr: Arşiv

en: Archive Description
tr: Arşiv açıklaması

en: Archive Title
tr: Arşiv başlığı

en: Archive URL
tr: Arşiv adresi

en: Author
tr: Yazar

en: Author Bio
tr: Yazar biografisi

en: Author Name
tr: Yazar adı

en: Author URL
tr: Yazar adresi

en: Author meta
tr: Yazar metası

en: Automatically adjust color scheme
tr: Renk düzenini otomatik olarak ayarla

en: Avatar Size
tr: Avatar boyutu

en: Background
tr: Arka plan

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Base
tr: Temel

en: Blend mode
tr: Karışım modu

en: Blog / Archive
tr: Blog / arşiv

en: Blog / Archive Container Style
tr: Blog / arşiv kapsayıcı stili

en: Blog Archive
tr: Blog arşivi

en: Blog Booster
tr: Blog güçlendiricisi

en: Blog Layout
tr: Blog yerleşimi

en: Blog Layouts
tr: Blog düzenleri

en: Body
tr: Gövde

en: Border Color
tr: Kenarlık rengi

en: Border Radius
tr: Çerçeve yarıçapı

en: Border Width
tr: Kenarlık genişliği

en: Bottom
tr: Alt

en: Boxed layout
tr: Kutulu düzen

en: Build your own header or choose from preset options.
tr: Kendi üst kısım bölümünüzü oluşturun veya ön tanımlı seçenekleri kullanın.

en: Button
tr: Tuş

en: Button Appearance
tr: Düğme görünümü

en: Button Style
tr: Düğme stilleri

en: Button Text
tr: Düğme metni

en: Button style
tr: Düğme stili

en: Button text
tr: Düğme metni

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Can not connect to API
tr: API'ye bağlanılamıyor.

en: Cart
tr: Sepet

en: Cart Icon
tr: Sepet simgesi

en: Cart URL
tr: Sepet adresi

en: Catalog Sidebar
tr: Katalog kenar çubuğu

en: Category
tr: Kategori

en: Category meta
tr: Kategori metası

en: Center
tr: Ortala

en: Change Copyright
tr: Telif hakkını değiştir

en: Change Footer Color
tr: Alt bölüm rengini dğeiştir

en: Change H1 font size
tr: H1 yazı tipi boyutunu değiştir

en: Change Header Color
tr: Üst kısım rengini değiştir

en: Change Logo
tr: Logo değiştir

en: Change Menu
tr: Menü değiştir

en: Change archive font size
tr: Arşiv yazı tipi boyutunu değiştir.

en: Change headings font
tr: Başlıkların yazı tipini değiştir

en: Change main font
tr: Ana yazı tipini değiştir

en: Checkout URL
tr: Ödeme adresi

en: Child theme files
tr: Alt tema dosyaları

en: Click on any empty space to add components, or existing components to adjust settings.
tr: Bileşen eklemek için boş bir alana tıklayın ya da ayarlarını düzenlemek için mevcut bileşenlere tıklayın.

en: Click the %1$s icon in the top bar or use the keyboard shortcut ( %2$s ) to customise the layout settings for this page
tr: Bu sayfanın yerleşim ayarlarını değiştirmek için üst çubuktaki %1$s simgesine tıklayabilir veya klavye kısa yolunu ( %2$s ) kullanabilirsiniz.

en: Close
tr: Kapat

en: Color
tr: Renk

en: Color Dodge
tr: Renk atlatma

en: Colors & Background
tr: Renkler ve arka plan

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Columns Layout
tr: Sütun Yerleşimi

en: Comment awaiting moderation.
tr: Yorum moderasyon bekliyor.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments Navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Comments Section
tr: Yorumlar bölümü

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Comments meta
tr: Yorum metası

en: Comments reply title
tr: Yorum yanıtlama başlığı

en: Components
tr: Bileşenler

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Contained
tr: Sınırlandırılmış

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Container width
tr: Kapsayıcı genişliği

en: Content
tr: İçerik

en: Content / Sidebar
tr: İçerik / kenar çubuğu

en: Content Width
tr: İçerik genişliği

en: Content Width (%)
tr: İçerik genişliği (%)

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Cover
tr: Kapak

en: Cover container
tr: Manşet kapsayıcısı

en: Cover height
tr: Manşet yüksekliği

en: Cover padding
tr: Manşet dolgu boşluğu

en: Covers
tr: Kapaklar

en: Currency Name
tr: Para birimi adı

en: Currency Symbol
tr: Para birimi simgesi

en: Current Post Meta
tr: Geçerli yazı metası

en: Current Single Excerpt
tr: Mevcut tekil sayfa özeti

en: Current Single Title
tr: Mevcut tekil sayfa başlığı

en: Current Single URL
tr: Mevcut tekil sayfa adresi

en: Current User
tr: Geçerli kullanıcı

en: Current Year
tr: Bu yıl

en: Custom Layouts
tr: Özel düzenler

en: Customize Fonts
tr: Yazı tiplerini özelleştir

en: Customize Typography for the Archive page
tr: Arşiv sayfası için tipografiyi özelleştirin

en: Customize the default button styles
tr: Varsayılan düğme stillerini özelleştir

en: Customize the general design of the form elements across the site.
tr: Form öğelerinin site genelindeki genel tasarımı özelleştirin.

en: Customizer Custom CSS
tr: Özelleştirici özel CSS

en: Customizer Setting
tr: Özelleştirici ayarı

en: Dark Background
tr: Koyu renk arka plan

en: Dark Mode
tr: Karanlık modu

en: Dark Palette
tr: Koyu renk palet

en: Dark header with centered content
tr: Koyu renkli ve ortalanmış içerikli üst kısım

en: Darken
tr: Koyulaştır

en: Date
tr: Tarih

en: Date meta
tr: Tarih metası

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Container Style
tr: Varsayılan kapsayıcı stili

en: Design your %1$s by dragging, dropping and resizing all the elements in real-time. %2$s.
tr: Tüm öğeleri gerçek zamanlı olarak sürükleyerek, bırakarak ve yeniden boyutlandırarak  %1$s bölümünü tasarlayın. %2$s.

en: Difference
tr: Fark

en: Disable Featured Image
tr: Öne çıkan görseli devre dışı bırak

en: Disable Footer
tr: Alt kısmı devre dışı bırak

en: Disable Header
tr: Üst kısmı devre dışı bırak

en: Disable Homepage Link
tr: Ana sayfa bağlantısını etkisizleştir

en: Disable Title
tr: Başlığı devre dışı bırak

en: Display
tr: Görüntüle

en: Display Name
tr: Görünen isim

en: Display meta before title
tr: Başlıktan önce metayı göster

en: Display your company logo here or simply use words to describe your business.
tr: Şirket logonuzu burada görüntüleyin veya işletmenizi tanımlamak için kelimeler kullanın.

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Easily build your header and footer by dragging and dropping all the important elements in the real-time WordPress Customizer. More advanced options are available in PRO.
tr: Gerçek zamanlı WordPress özelleştiricideki tüm önemli öğeleri sürükleyip bırakarak sitenin üst ve alt kısmını kolayca oluşturun. PRO'da daha gelişmiş seçenekler mevcuttur.

en: Easily create custom headers and footers as well as adding your own custom code or content in any of the hooks locations.
tr: Herhangi bir kanca konumunda kendi özel kodunuzu veya içeriğinizi eklemenin yanı sıra kolayca özel alt ve üst kısımlar oluşturun.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Elementor Booster
tr: Elementor güçlendiricisi

en: Elements Order
tr: Öğelerin sıralaması

en: Empower your online store with awesome new features, specially designed for a smooth WooCommerce integration.
tr: Çevrimiçi mağazanızı, pürüzsüz WooCommerce entegrasyonu için özel olarak tasarlanmış harika yeni özelliklerle güçlendirin.

en: Enable Advanced Options
tr: Gelişmiş seçenekleri etkinleştir

en: Enable Individual Content Width
tr: Münferit içerik genişliğini etkinleştir

en: Enable Masonry
tr: Masonry özelliğini etkinleştir

en: Enter your license from %1$s purchase history in order to get plugin updates
tr: Eklenti güncellemelerini almak için %1$s satın alma geçmişinden lisansınızı girin.

en: Excerpt
tr: Özet

en: Excerpt Length
tr: Özet uzunluğu

en: Exclusion
tr: Hariç tutma

en: Exclusive Products
tr: Özel ürünler

en: Expand first level of dropdowns when menu is in mobile menu content.
tr: Menü mobil menü içeriğindeyken ilk seviye açılır menüleri genişlet.

en: Extend your header with more components and settings, build sticky/transparent headers or display them conditionally.
tr: Üst kısım bölümünü daha fazla bileşen ve ayarla genişletin, yapışkan/şeffaf başlıklar oluşturun veya bunları koşullu olarak gösterin.

en: Extra Color 1
tr: Ekstra Renk 1

en: Extra Color 2
tr: Ekstra Renk 2

en: Fallback Font
tr: Yedek yazı tipi

en: Field Background Color
tr: Alan arka plan rengi

en: Field Padding
tr: Alan dolgu boşluğu

en: Filter
tr: Süz

en: Float Above Header
tr: Üst kısmın üzerinde kayan

en: Font Size
tr: Yazıtipi boyutu

en: Footer
tr: Dip

en: Footer Bottom
tr: Alt kısım alt

en: Footer Four
tr: Dördüncü alt kısım

en: Footer Main
tr: Ana alt bilgi

en: Footer Menu
tr: Alt kısım menüsü

en: Footer One
tr: Birinci alt kısım

en: Footer Options
tr: Alt kısım seçenekleri

en: Footer Three
tr: Üçüncü alt kısım

en: Footer Top
tr: Alt kısım üst

en: Footer Two
tr: İkinci alt kısım

en: For any developer or agency out there building websites for their own clients, we've made it easy to present the theme as your own.
tr: Herhangi bir geliştirici veya ajans için, kendi müşterilerine web siteleri oluştururken, temayı kendilerininmiş gibi sunmayı kolaylaştırdık.

en: For special characters make sure to use Unicode. For example > can be displayed using \003E.
tr: Özel karakterler için Unicode kullandığınızdan emin olun. Örneğin > karakteri \003E ile gösterilebilir.

en: Form Fields
tr: Form alanları

en: Form Labels
tr: Form etiketleri

en: Four columns with team members
tr: Ekip üyelerini içeren dört sütun

en: Full Canvas
tr: Tüm canvas

en: Full Width
tr: Tam genişlik

en: Full width
tr: Tam genişlik

en: Gallery grid with buttons
tr: Izgara tipinde düğmeli galeri

en: Gallery with title and button
tr: Başlık ve düğme içeren galeri

en: General
tr: Genel

en: Get started here
tr: Buradan başlayın

en: Get the PRO version!
tr: Pro sürümü alın!

en: Give a huge boost to your entire blogging experience with features specially designed for increased user experience.
tr: Artan kullanıcı deneyimi için özel olarak tasarlanmış özelliklerle tüm blog oluşturma deneyiminize büyük bir destek verin.

en: Global Colors
tr: Genel renkler

en: Grid
tr: Izgara

en: Header
tr: Üst Kısım

en: Header Booster
tr: Üst kısım güçlendiricisi

en: Header Bottom
tr: Üst kısım alt

en: Header Layout
tr: Üst bölüm yerleşimi

en: Header Main
tr: Ana Header

en: Header Options
tr: Üst kısım seçenekleri

en: Header Presets
tr: Üst kısım ön tanımları

en: Header Top
tr: Üst Başlık

en: Header/Footer builder
tr: Üst/Alt kısım yapıcı

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported. Make sure your site is fast and secure, by %1$s. Neve's minimal requirement is PHP%2$s.
tr: Hey, fark ettik ki artık desteklenmeyen zamanı geçmiş bir PHP sürümü kullanıyorsunuz. %1$s ile sitenizin hızlı ve güvenli olduğundan emin olun. Neve en düşük PHP %2$s gerektirir.

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide featured image
tr: Öne çıkarılmış görseli gizle

en: Home URL
tr: Anasayfa bağlantısı

en: Hover Color
tr: Vurgu rengi

en: Hover Skin Mode
tr: Hover görünüm modu

en: How the color system works
tr: Renk sistemi nasıl çalışır

en: Hue
tr: Renk

en: Icon
tr: Simge

en: Icon Size
tr: Simge boyutu

en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin active.
tr: Herhangi bir hazır siteyi %1$s içine aktarabilmek için %2$s eklentisinin etkin olması gerekir.

en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin updated to the latest version.
tr: Herhangi bir hazır siteyi %1$s içine aktarabilmek için %2$s eklentisinin son sürüme güncellenmiş olması gerekir.

en: Infinite Scroll
tr: Sonsuz kaydırma

en: Input Text
tr: Girdi metni

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Görünen o ki bakındığınız her ne ise bulamıyoruz. Belki arama özelliği yardımcı olabilir.

en: Items Color
tr: Öğelerin rengi

en: Items Hover Color
tr: Öğelerin vurgu rengi

en: Items Min Height (px)
tr: Öğe yüksekliği alt sınırı (px)

en: Items Spacing (px)
tr: Öğe aralıkları (px)

en: Justify
tr: İki yana yasla

en: Label
tr: Etiket

en: Last Menu Item
tr: Son menü öğesi

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Layout Options
tr: Yerleşim seçenekleri

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about fallback fonts
tr: Yedek yazı tipleri hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Leave blank for no label ...
tr: Etiket olmayacaksa boş bırakın...

en: Left
tr: Sol

en: Left Sidebar
tr: Sol kenar çubuğu

en: Leverage the true flexibility of Elementor with powerful addons and templates that you can import with just one click.
tr: Sadece tek bir tıklamayla içe aktarabileceğiniz güçlü eklentiler ve şablonlarla Elementor'un gerçek esnekliğinden yararlanın.

en: Light Background
tr: Açık renk arka plan

en: Light Palette
tr: Açık renk palet

en: Light header with left-aligned content
tr: Sola hizalanmış içerikle açık renkli üst kısım

en: Lighten
tr: Açıklaştır

en: List
tr: Liste

en: Logo & Site Identity
tr: Logo ve site kimliği

en: Logo max width
tr: Logo genişliği üst sınırı

en: Luminosity
tr: Parlaklık

en: Make your LifterLMS pages look stunning with our PRO design options. Specially created to help you set up your online courses with minimum customizations.
tr: LifterLMS sayfalarınızın PRO tasarım seçeneklerimizle harika görünmesini sağlayın. Çevrimiçi kurslarınızı en az özelleştirmeyle ayarlamanıza yardımcı olmak için özel olarak hazırlandı.

en: Margin
tr: Kenar

en: Menu Icon
tr: Menü Simgesi

en: Menu label
tr: Menü etiketi

en: Meta Order
tr: Meta sırası

en: Middle
tr: Orta

en: Minimal
tr: Asgari

en: Mobile Menu Options
tr: Mobil menü seçenekleri

en: Mobile Sidebar
tr: Mobil yan menü

en: Mobile menu content
tr: Mobil menü içeriği

en: More blog layout customization options available in PRO
tr: PRO sürümde daha fazla blog yerleşim özelleştirme seçeneği mevcuttur.

en: More checkout options available in PRO
tr: PRO'da daha fazla ödeme seçeneği mevcuttur

en: More product catalog options available in PRO
tr: PRO'da daha fazla ürün kataloğu seçeneği mevcuttur

en: More single post components available in PRO
tr: PRO'da daha fazla tekli gönderi bileşeni mevcuttur

en: More single product options available in PRO
tr: PRO'da daha fazla tek ürün seçeneği mevcuttur

en: Multiply
tr: Çoğalt

en: Navigation Menu
tr: Dolaşım menüsü

en: Need more details? Please check our full documentation for detailed information on how to use %s.
tr: Daha fazla ayrıntı mı gerekiyor? %s temasını nasıl kullanacağınız ile ilgili ayrıntılı bilgi için tam belgelerimize bir göz atın.

en: Neve is a super fast, easily customizable, multi-purpose theme. It’s perfect for blogs, small business, startups, agencies, firms, e-commerce shops (WooCommerce storefront) as well as personal portfolio sites and most types of projects. A fully AMP optimized and responsive theme, Neve will load in mere seconds and adapt perfectly on any viewing device. While it is lightweight and has a minimalist design, the theme is highly extendable, it has a highly SEO optimized code, resulting in top rankings in Google search results. Neve works perfectly with Gutenberg and the most popular page builders (Elementor, Brizy, Beaver Builder, Visual Composer, SiteOrigin, Divi). Neve is also WooCommerce ready, responsive, RTL & translation ready. Look no further. Neve is the perfect theme for you!
tr: Neve süper hızlı, kolayca özelleştirilebilen, çok amaçlı bir temadır. Bloglar, küçük işletmeler, girişimler, ajanslar, firmalar, e-ticaret mağazaları (mağaza olarak WooCommerce) için kullanılabileceği gibi, kişisel portföy siteleri ve bir çok başla tipte proje için de kullanılabilir. AMP için tamamen optimize edilmiş ve duyarlı bir tema olan Neve saniyeler içinde yüklenip, her türlü cihazda en mükemmel görüntüyü sunar. Çok hızlı ve minimalist bir tasarıma sahip olmasına rağmen oldukça genişletilebilirdir, SEO için iyileştirilmiş kodu sayesinde Google aramalarında üst sıralarda çıkar. Neve, Gutenberg ve en popüler sayfa oluşturucular (Elementor, Brizy, Beaver Builder, Visual Composer, SiteOrigin, Divi) ile uyumludur. Neve ayrıca WooCommerce, sağdan sola metin ve çeviriler için hazırdır, duyarlıdır. Başka tema aramayın. Neve sizin için mükemmel temanın kendisi!

en: Neve is fully compatible with Gutenberg, the new WordPress editor and for all of you page builder fans, Neve has full compatibility with Elementor, Beaver Builder, and all the other popular page builders.
tr: Neve, siz sayfa oluşturucu hayranları için yeni WordPress editörü Gutenberg ile tamamen uyumludur. Neve, Elementor, Beaver Builder ve diğer tüm popüler sayfa oluşturucuları ile tam bir uyumluluğa sahiptir.

en: New plugin update for %1$s! Please update to %2$s.
tr: %1$s için yeni eklenti güncellemesi! Lütfen %2$s sürümüne güncelleyin.

en: New theme update for %1$s! Please update to %2$s.
tr: %1$s için yeni tema güncellemesi! Lütfen %2$s sürümüne güncelleyin.

en: Next
tr: Sonraki

en: No
tr: Hayır

en: No Sidebar
tr: Kenar çubuğu yok

en: None
tr: Hiç biri

en: Note: It seems that the shop page has an individual sidebar layout already set. To be able to control the layout from here, %s your page and set the sidebar to "Inherit".
tr: Not: Alışveriş sayfasında önceden ayarlanmış ayrı bir kenar çubuğu düzeni var gibi görünüyor. Düzeni buradan kontrol edebilmek için %s sayfanızı ve kenar çubuğunu "Özelleştirici Ayarı" olarak ayarlayın.

en: Number
tr: Sayı

en: Number of Columns
tr: Sütun sayısı

en: Oops! It looks like you&#8217;re offline.
tr: Hay aksi, çevrimdışı görünüyorsun.

en: Oops! Something went wrong.
tr: Hay aksi, bir şey ters gitti.

en: Open Behaviour
tr: Açma davranışı

en: Ordering and Content
tr: Sıralama ve içerik

en: Others
tr: Diğerleri

en: Out of stock
tr: Stoklar tükendi

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlay color
tr: Kaplama rengi

en: Overlay opacity
tr: Kaplama opaklığı

en: PRO
tr: Pro

en: Padding
tr: Dolgu

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Builder Compatibility
tr: Sayfa oluşturucu uyumluluğu

en: Page Builder Full Width (Neve)
tr: Sayfa Oluşturucusu tam genişlik (Neve)

en: Page Elements
tr: Sayfa elemanları

en: Page Header Builder
tr: Sayfa üst kısım oluşturucu

en: Page Settings are now accessible from the top bar
tr: Sayfa ayarlarına artık üst çubuktan erişilebilir.

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Palette Switch
tr: Palet değişikliği

en: Pingback:
tr: Geri bildirim:

en: Placeholder
tr: Yer Tutucu

en: Please update %s to the latest version and then refresh this page to have access to the options.
tr: Lütfen %s eklentisini son sürüme güncelleyin ve seçeneklerine erişmek için sayfyayı yenileyin.

en: Post Content Order
tr: Yazı içerik sıralaması

en: Post Meta
tr: Yazı metası

en: Post Pagination
tr: Yazı sayfalama

en: Post excerpt
tr: Yazı özeti

en: Post meta
tr: Yazı metası

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Post title
tr: Yazı başlığı

en: Posts by %s
tr: %s tarafından yazılan yazılar

en: Powerful Custom Layouts builder which allows you to easily create your own header, footer or custom content on any of the hook locations available in the theme.
tr: Güçlü özel düzen oluşturucu, temadadaki kanca konumlarından herhangi birinde kendi üst ve alt kısımlarınızı veya özel içeriğinizi kolayca oluşturmanıza olanak sağlar.

en: Previous
tr: Önceki

en: Primary
tr: Birincil

en: Primary Accent
tr: Birincil renk

en: Primary Button
tr: Birincil düğme

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: Product Price
tr: Ürün fiyatı

en: Product Title
tr: Ürün başlığı

en: Pull from Left
tr: Soldan çekerek

en: Pull from Right
tr: Sağdan seçerek

en: Read More
tr: Daha fazlasını oku

en: Read full documentation
tr: Tam belgelendirmeyi okuyun

en: Ready to publish your first post? %s.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? %s.

en: Replace this widget content by going to %s and add widgets into this widget area.
tr: Bu bileşen içeriğini değiştirmek için %s sayfasına gidin ve bu bileşen alanına bileşenler ekleyin.

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Return to your dashboard
tr: Başlangıca dön

en: Right
tr: Sağ

en: Right Sidebar
tr: Sağ kenar çubuğu

en: Row Background
tr: Satır arka planı

en: Row height
tr: Satır yüksekliği

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Screen
tr: Ekran

en: Scroll To Top
tr: Başa dön

en: Scroll to Top module
tr: Başa dön modülü

en: Search
tr: Ara

en: Search Components
tr: Arama bileşenleri

en: Search Field
tr: Arama alanı

en: Search Form
tr: Arama formu

en: Search Icon
tr: Arama simgesi

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Search for...
tr: Arama...

en: Search products&hellip;
tr: Ürün ara&hellip;

en: Secondary
tr: İkincil

en: Secondary Accent
tr: İkincil renk

en: Secondary Button
tr: İkincil tuş

en: Secondary Menu
tr: İkincil Mönü

en: Section Content
tr: Bölüm içeriği

en: Section padding
tr: Bölüm dolgu boşluğu

en: Section title
tr: Bölüm başlığı

en: Select Menu
tr: Menü seçin

en: Select icon
tr: Simge seç

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Set Colors
tr: Renkleri belirle

en: Sharing, custom article sorting, comments integrations, number of minutes needed to read an article and many more.
tr: Paylaşma, özel yazı sıralama, yorum entegrasyonları, bir makaleyi okumak için gereken dakika sayısı ve daha fazlası.

en: Shop / Archive
tr: Mağaza / arşiv

en: Shop / Archive Container Style
tr: Mağaza / arşiv kapsayıcı stili

en: Shop Sidebar
tr: Mağaza yan sütunu

en: Show
tr: Göster

en: Show Author Avatar
tr: Yazar avatarını göster

en: Show Mobile Menu
tr: Mobil menüsünü göster

en: Show Site Tagline
tr: Site sloganını göster

en: Show Site Title
tr: Site başlığını göster

en: Sidebar
tr: Yan Menü

en: Sidebar Layout
tr: Yan Sütun Yerleşimi

en: Sidebar Width
tr: Kenar çubuğu genişliği

en: Simple but effective module to help you navigate back to the top of the really long pages.
tr: Gerçekten uzun sayfaların en üstüne geri dönmenize yardımcı olacak basit ama etkili modül.

en: Single
tr: Tekil sayfa

en: Single Post
tr: Tekil Yazı

en: Single Post Container Style
tr: Tekil yazı kapsayıcı stili

en: Single Product
tr: Tekil ürün

en: Single Product Container Style
tr: Tekil ürün kapsayıcı stili

en: Site Background
tr: Site arka planı

en: Site Tagline
tr: Site sloganı

en: Site Title
tr: Site başlığı

en: Sites Library
tr: Site kütüphanesi

en: Sitewide Content Width (%)
tr: Site genelinde içerik genişliği (%)

en: Sitewide Sidebar Layout
tr: Site genelinde kenar çubuğu düzeni

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Slide Down
tr: Aşağı kayarak

en: Slide from Left
tr: Soldan kaydır

en: Slide from Right
tr: Sağdan kayarak

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Spacing between elements
tr: Elemanlar arası boşluk

en: Style
tr: Stil

en: Submit Form Section
tr: Formu gönder bölümü

en: Tags
tr: Etiketler

en: Take the header builder to a new level with new awesome components: socials, contact, breadcrumbs, language switcher, multiple HTML, sticky and transparent menu, page header builder and many more.
tr: Üst kısım oluşturucusunu yeni harika bileşenlerle yeni bir seviyeye taşıyın: sosyal, iletişim, kırıntı, dil değiştirici, çoklu HTML, yapışkan ve saydam menü, sayfa üstbilgisi oluşturucu ve diğerleri.

en: Testimonial columns
tr: Görüş sütunları

en: Text
tr: Metin

en: Text Color
tr: Metin rengi

en: Text Dark Background
tr: Koyu arka plan metni

en: Text and Border
tr: Metin ve kenarlık

en: Text color
tr: Metin rengi

en: The Page Header is the horizontal area that sits directly below the header and contains the page/post title. Easily design an attractive Page Header area using our dedicated builder.
tr: Sayfa üst kısmı, doğrudan başlığın altına oturan ve sayfa/yazı başlığını içeren yatay alandır. Özel oluşturucumuzu kullanarak çekici bir sayfa üst kısım alanını kolayca tasarlayın.

en: The base palette is used for light mode. %1$sEdit color palettes%2$s.
tr: Açık renk görünüm için temel palet kullanılıyor. %1$sRenk paletlerini düzenle%2$s.

en: The following magic tags are available for this field: {title} and {comments_number}. Leave this field empty for default behavior.
tr: Bu alan için şu özel etiketler mevcuttur: {title} ve {comments_number}. Varsayılan davranış biçimi için bu alanı boş bırakın.

en: The module allows for an easy way of enabling new awesome Adobe (previous Typekit) Fonts in Neve's Typography options.
tr: Modül, Neve tipografi seçeneklerinde yeni, harika Adobe (önceki Typekit) Yazı Tiplerini etkinleştirmenin kolay bir yolunu sağlar.

en: Theme
tr: Tema

[ctx: Theme starter content]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
tr: İletişim

[ctx: Theme starter content]
en: Home
tr: Ana sayfa

[ctx: Theme starter content]
en: Portofolio
tr: Portföy

[ctx: Theme starter content]
en: Project Details
tr: Proje ayrıntıları

en: Three columns with images and text
tr: Görsel ve metinler içeren üç sütun

en: Three columns with images, content and buttons
tr: Görsel, içerik ve düğmeler içeren üç sütun.

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Thumbnail Shadow
tr: Küçük resim gölgesi

en: Title
tr: Başlık

en: Title & Meta
tr: Başlık ve meta

en: Title Alignment
tr: Başlık hizalama

en: Title Position
tr: Başlık konumu

en: Top
tr: Üst

en: Total
tr: Toplam

en: Total + Currency Symbol
tr: Toplam + Para birimi simgesi

en: Try one of our ready to use Starter Sites
tr: Kullanmaya hazır olan başlangıç sitelerinden birini deneyin

en: Two columns with centered content
tr: Ortalanmış içerikle iki sütun

en: Two columns with image and text
tr: Görsel ve metin içeren iki sütun

en: Two columns with text
tr: Metin içeren iki sütun

en: Typekit(Adobe) Fonts
tr: Typekit(Adobe) Yazı Tiplari

en: Typography
tr: Tipografi

en: Update Now
tr: Şimdi güncelle

en: Use last updated date instead of the published one
tr: Yayımlama tarihi yerine son güncelleme tarihini kullan

en: User Email
tr: Kullanıcı e-postası

en: User Nice Name
tr: Kullanıcı güzel adı

en: Vertical Alignment
tr: Dikey hizalama

en: We recommend that both %1$s and %2$s are updated to the latest version to ensure optimal intercompatibility.
tr: En iyi uyumluluğun sağlandığından emin olmak için hem %1$s hem de %2$s 'in son sürüme güncellenmesini öneririz.

en: We want to make sure you have the best experience using %1$s, and that is why we have gathered all the necessary information here for you. We hope you will enjoy using %1$s as much as we enjoy creating great products.
tr: %1$s kullanırken olası en iyi deneyimi yaşamanızı istiyoruz, bu yüzden de gerekli tüm bilgileri burada sizin için toparladık. Umarız bizim harika ürünler geliştirirken aldığımız keyif kadar siz de %1$s temasını kullanırken keyif alırsınız.

en: Welcome to the %1$s builder! Click the %2$s button to add a new component or follow the Quick Links.
tr: %1$s oluşturucusuna hoş geldiniz! Yeni bir bileşen eklemek için %2$s düğmesine tıklayın veya hızlı bağlantıları takip edin.

en: White Label
tr: Fason etiket

en: White Label module
tr: Fason etiket modülü

en: Wishlist, quick view, video products, advanced reviews, multiple dedicated layouts and many more.
tr: İstek listesi, hızlı görüntüleme, video ürünleri, gelişmiş incelemeler, çok sayıda özel düzen ve daha fazlası.

en: With %s, you can choose from multiple unique demos, specially designed for you, that can be installed with a single click. You just need to choose your favorite, and we will take care of everything else.
tr: %s ile, size özel tasarlanmış, tek tıkla kurulumu yapılabilen birçok benzersiz örnek arasından birini seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken beğendiğinizi seçmek, geri kalan her şeyi biz halledeceğiz.

en: WooCommerce Booster
tr: WooCommerce güçlendiricisi

en: WooCommerce typography options available in PRO
tr: PRO'da bulunan WooCommerce tipografi seçenekleri

en: Yes
tr: Evet

en: You appear to be running the Neve theme from source code. Please finish installation by running %s.
tr: Neve temasını kaynak koddan çalıştırıyor gibisiniz. Lütfen %s çalıştırarak kurulumu tamamlayın.

en: You are customizing the %s Header
tr: %s üst kısmı özelleştiriyorsunuz

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum

en: edit
tr: düzenle

en: here
tr: buradan

en: next
tr: sonraki

en: or
tr: ya da

en: or go to the theme settings
tr: veya tema ayarlarına git

en: previous
tr: önceki

en: update
tr: güncelle

en: upgrading PHP to the latest version
tr: PHP son sürüme yükseltiliyor
